När Los Angeles och Farmers Market ligger på schemat så tillhör ett stop på Bennett’s Ice Cream. Detta är en liten “luda” som briljerar mer med alla foton på kändisar som ätit deras glass (och där finns gott om kändisar som lovordar glassarna) än glassarna i sig!
Mini och jag valde att smaka deras Pumpaglass med chokladdopp – dels för att pumpaglass kändes så ovanligt och ännu mer för att deras pumpaglass är signaturen för glasskiosken.
I början var vi bägge glatt överraskade över att glassen var så god som den var. Eftersom ingen av oss har en vana av att äta pumpa så var smaken ny och spännande. Efter ett tag däremot blev det lite “same same” och vi var nöjda över att vi valt att dela på en kula och inte tagit varsin 🙂
Loteria Grill, 6333 W 3rd St #548, Los Angeles, CA 90036, USA
Inget slår ju vår Otto glass!!
Ibland lyssnar man mer på andra än sig själv.
Ser gitt ut på bilderna
Ni har iallafall smakat dem.