El Bolivar – La Catedral Del Pisco Sour

Apr 1, 2013

Det tvistas om huruvida Pisco Sour (en coctail) härstammar från Chile eller Peru men den första lördagen i Februari är det internationella pisco sour- dagen i Peru och alla man pratar med när man befinner sig i Peru lovar och svär att det kommer från Peru.
I Lima finns ett hotell med tillhörande bar som påstår sig vara Pisco Sour´s födelse (som heter El Bolivar) och när man befinner sig i Lima så är det nästan ett måste att trava dit och beställa en Pisco Sour. Pris: S/10 för en vanlig Pisco Sour.
Adressen: Jirón de la Unión 958 (Plaza San Martín), Lima, Peru.
pisco-sour

Pisco Sour innehåller:
* Pisco
* citron- eller limesaft
* äggvitor
* sockerlag
* olika slags bitter.

Vi hade inte tid att sätta oss ner och dricka den där så vi fick med oss en coctail i take away mugg men det gick lika bra det 😉
Personlig åsikt är att Pisco Sour inte är en så god coctail. Vi har druckit Pisco Sours runtom i Peru och helt ärligt så var den absolut godaste på baren tillhörande hotellet El Bolivar, så de vet alltså vad de gör 😉
pisco-sour-lima

Lima-Pisco-Sour

Väl värt ett besök när man är i Lima. Stanna till och drick en Pisco Sour och kika på de vackra byggnaderna runt om i området där hotellet är! 

9 Comments

  1. Pernilla

    Det låter inte som om det är någon drink jag skulle gilla…

    Reply
  2. Erica

    Undrar vad alla i Chile skulle säga om man frågade dem… 😉

    Reply
  3. Kashaya

    Lät inte jättegott men alltid kul att testa.

    Reply
  4. Emma

    Å tack 🙂
    Hoppas er påsk varit fin :)?

    Reply
  5. Sarah

    Hoppas du haft en bra påsk 🙂

    Reply
  6. Katta

    Låter gott.

    Reply
  7. Martina

    Jag gillar alla nyheter så det hade jag gärna smakat.

    Reply
  8. Elin

    Kanske inget jag hade provat på.

    Reply

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Awards

Best travelblogs 2021

23 best travelblogs 2021

Momondo Ambassador 2019

Winner Apollo Explorer 2019

Winner momondo Open world 2018